0232 449 37 37
Sosyal Medya Hesaplarımız

GENLEŞME TANKLARI | HİDROFOR TANKLARI

GENLEŞME TANKLARI | HİDROFOR TANKLARI

GENLEŞME TANKLARI NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Genleşme tanklarının güncel tipik evsel kullanımı, pompaya bağlı bir su sistemidir. Pompa devreye alındığında, tankın içine basınç dolar ve artar. Tank dolduğunda yani pompanın üst basınç ayarına ulaştığında, pompa kapanır. Sistemden su çekilirken, membranın etrafındaki hava basıncı, suyu kaptan dışarıya ve boru sistemi içine iter. Membran (içindeki genellikle epdm lastik) tamamen söndüğünde ise minimum basınca ulaşmış olacaktır. Bu sırada, pompa düşük ayarından başlar ve pompalama döngüsü üst basınca gelinceye kadar çalışır.

Basınçlı su tutma kabiliyetleri, pompanın gün içinde sürekli çalışması yerine kısa süreli olarak aralıklarla çalışmasını sağlar.

Örnek 1. Eğer biri ellerini yıkayacaksa, su başlangıçta genleşme tankından gelir. Pompanın yalnızca tanktan gelen basınçlı su kullanıldığında yani tanktaki su bittiğinde devreye girmesi gerekecektir.

Genleşme Tankı Nerelerde Kullanılır?

Genleşme tankları hem endüstride hem de özel sektörde çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu sektörlerde endüstriyel basınçlı hava alıcıları ve evsel olarak su depolama tankları gibi kullanılırlar. Genleşme tanklarının diğer örnekleri, dalış silindirleri, yeniden sıkıştırma odaları, damıtma kuleleri, basınç reaktörleri, otoklavlar ve madencilik faaliyetlerinde birçok başka kap, petrol rafinerileri ve petro kimya tesisleri, nükleer reaktör kapları, denizaltı, demir yolu ve kara yolu araçlarında hava freni depoları, ve uzay gemisi habitatları, pnömatik rezervuarlar, hidrolik rezervuarlar olarak ta kullanılmaktadır.

 

Bize Ulaşın